DuraPuds 804 anvendes som afsluttende pudslag i facadeopbygninger, hvor der stilles krav til både overfladens udtryk og konstruktionens fugttekniske funktion. Den cementbaserede og kunststofforstærkede sammensætning giver en smidig og bearbejdelig puds, som er let at arbejde med og samtidig giver et holdbart resultat.
Produktet er velegnet som slutpuds i facadesystemer, hvor der ønskes en robust og vejrbestandig overflade med kontrolleret fugttransport. Den fleksible opbygning bidrager til at reducere risikoen for revnedannelse og gør pudsen anvendelig på både isolerede og massive underlag.
Materialeegenskaber og funktion
DuraPuds 804 er vandafvisende og modstandsdygtig over for almindelig vejrpåvirkning, hvilket gør den velegnet til udendørs anvendelse. Samtidig er pudsen diffusionsåben, så fugt indefra konstruktionen kan transporteres ud. Den afbalancerede sammensætning sikrer et ensartet og stabilt slutresultat ved korrekt udførelse.
Produktet kan udføres som strukturpuds eller filtses til en mere jævn overflade, afhængigt af det ønskede facadeudtryk.
Egnede underlag
Slutpudsen kan anvendes på facadeisolering af mineraluld og celleplast, når der er udført korrekt og afhærdet grundpudslag. Den er også velegnet til cementbaserede plader med armeret pudslag samt til murværk, beton, letbetonelementer og porebeton.
På porebeton skal underlaget være tørt, fuger lukkede og ujævnheder udlignet inden videre behandling.
Forbehandling af underlaget
Underlaget skal være fast, jævnt og fri for støv, løse mørtelrester, fedt, salte og begroninger. Stærkt sugende overflader, herunder porebeton, primes med PlaneMixPrimer fortyndet 1:6.
Tilbagelagte fuger og mindre ujævnheder udfyldes med et skrabelag af DuraPuds 804 blandet med minimal vandmængde. Dette lag skal hærde, før den egentlige slutpuds påføres.
Påføring og bearbejdning
Pudsen blandes med vand til en ensartet konsistens og påføres med stålbræt i den ønskede lagtykkelse. Ved anvendelse på porebeton og cementbaserede plader udføres arbejdet som en to-lags opbygning med indlejring af glasfibernet i det første lag.
Slutpudsen påføres i et tyndt lag og bearbejdes, når overfladen er fingertør, for at opnå et ensartet udtryk. For at undgå synlige overgange bør hver facadeflade færdiggøres i én sammenhængende arbejdsgang.
Udførelsesforhold
Udendørs pudsearbejde udføres i tørre vejrforhold ved temperaturer mellem 5 og 25 grader og ikke i direkte sol. Ved risiko for regn eller temperaturer under 5 grader skal facader afdækkes. Der må ikke tilsættes ekstra vand til materiale, der er begyndt at afbinde, og udvendig pudsning i vinterperioder frarådes.
Giver en jævn og ensartet overfladestruktur
Kan anvendes både som struktur- og filtsepuds
Er vandafvisende og vejrbestandig
Er diffusionsåben og egnet til facadekonstruktioner
Velegnet til både indendørs og udendørs brug