Einhell ULTRA sidebørste til sten til PICOBELLA overfladebørste er udviklet til robuste overflader, hvor en almindelig børste ikke har samme gennemslagskraft.
Den kraftige stålbørste arbejder målrettet på ru og slidstærke materialer som granit, porfyr og kvarsit. Her er den velegnet til at fjerne mos, lav, rust og andre aflejringer, som sætter sig fast i overfladen. Det gør børsten oplagt til mere krævende rengøringsopgaver, hvor der er brug for en mere kontant bearbejdning.
Den medfølgende sidebørste er en klar fordel, når arbejdet skal føres helt ud til kanter, hjørner, trapper eller sokler. På den måde bliver rengøringen mere præcis i områder, hvor en almindelig børste har sværere ved at komme til. Den større arbejdsbredde gør samtidig børsten anvendelig på flader, hvor der gerne må ske lidt mere pr. arbejdsgang.
Som originalt tilbehør til Einhell PICOBELLA er denne ULTRA-børste et stærkt valg til grove stenoverflader, hvor der ønskes en mere effektiv og målrettet rengøring. Den er ikke egnet til polerede, slebne eller forseglede natur- og kunststen, hvor en mere skånsom børste vil være det rigtige valg.