FibroTech Hexagon Multifin træbetonplader giver mulighed for at arbejde kreativt med akustikløsninger, der både ser godt ud og fungerer i hverdagen. De sekskantede plader har et dekorativt udtryk, som skiller sig ud fra de klassiske rektangulære plader, og de er derfor et oplagt valg til rum, hvor akustik og æstetik skal gå hånd i hånd.
Pladerne er fremstillet af træuld, vand og hvid cement fra Aalborg Portland - en kombination, der giver en stærk og holdbar plade med naturlige egenskaber. Resultatet er en løsning, der både regulerer akustikken, dæmper efterklang og bidrager til et sundere indeklima. Det gør dem velegnede til alt fra kontorer og skoler til private hjem, haller, terrasser, garager eller stalde.
Efter montering kan pladerne nemt holdes rene. Støv fra skæring fjernes med støvsuger og børstemundstykke, og eventuelle mærker kan fjernes med en fugtig klud eller fint sandpapir.
Bemærk: Da træbeton er et naturmateriale, kan der forekomme variationer i farven.
Hvid (RAL 9003)
Antal pr. boks: 18 stk. plader pr. boks
0,972 m² pr. dækningsareal boks
Brandklassificering K1 10 B-s1,d0
EPD- og CE-mærket