KGK RP 1 rensepistol er udviklet til brug sammen med trykluft og gør det nemt at påføre rengøringsvæsker hurtigt og ensartet. Den anvendes ofte ved rengøring af maskiner, køretøjer, værkstedsudstyr og komponenter, hvor effektiv affedtning eller afvaskning er en vigtig del af vedligeholdelsen.
Den kraftige metalkonstruktion gør rensepistolen særligt modstandsdygtig over for daglig brug i professionelle miljøer. Samtidig er den kompatibel med de fleste typer rengøringsmidler, herunder produkter med mere krævende kemiske egenskaber.
Dysen kan justeres efter behov, så væskens spredning tilpasses arbejdsopgaven. Det giver større kontrol over rengøringen og gør det lettere at arbejde på både store flader og mindre detaljer.
Den 1 liter store beholder giver en passende kapacitet til længere arbejdsopgaver, mens det moderate luftforbrug gør rensepistolen velegnet sammen med de fleste værkstedskompressorer.